La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Bebeklere Özel Beslenme


  • Hastalıklarla mücadele için, 6. aydan sonra bebeğin beslenmesineeklenen ek besinlerin vitamin açısından zengin besinler olması vebebeğin bu dönemde artan enerji gereksinimini karşılaması gerekir.Ancak anne sütü almayan veya yetersiz tüketen bebeklere 4. ve 5.aydan itibaren de ek besin verilmeye başlanabilir. Bu aylarda ek besinolarak yoğurt ve taze sıkılmış meyve suyu verilebilir. Ancak bu besinlerinfaydalı olması için hazırlandıktan kısa süre sonra tüketilmesi, vitaminve mineral kayıplarını azaltır ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesineyardımcı olur.
  • 6. aydan itibaren bebeklerin artan enerji gereksinimini karşılamakamacıyla kabak, patates ve havuçla yapılmış sebze çorbaları, yaylaçorbası, 1/8 yumurta sarısı, sebze püresi ve elma suyu gibi besinleriki-üç öğünde verilir. Bebek bu ek besinleri tüketebiliyorsa, maydanoz,yeşil yapraklı sebzeler ve kereviz gibi sebzeler de püre halinde verilmeyebaşlanabilir. Bu besinler mineral ve vitamin bakımından zengindir vebebeği hastalıklardan korur.Ancak anneler genellikle 6. ayda bebeklere hazırlanan besinlerin vitaminkayıplarını azaltacak şekilde pişirilmesi gerektiğini unutabilirler.Özellikle sebzeler yüksek ısıda pişirilince vitamin özelliklerini kaybeder.Pişirilen bir besinin tekrar ısıtılıp bebeğe verilmesi ise vitamin kayıplarınayol açar. Önemli olan bebeğe verilecek besinin ilk defa pişirilmişolmasıdır.
  • 8. aydan itibaren ise bebeğe ek besin olarak kıymalı sebze yemekleri,mercimek çorbası, muhallebi verilmeye devam edilmelidir. Bebeğingereksinimi olan mineral, vitamin ve besin öğeleri (protein, yağ vekarbonhidrat) bağışıklık sistemini güçlendirir ve birçok hastalığa karşıbebekleri korur.Bu dönemde bebeklere ara öğünlerde elma, portakal, muz ve benzerimeyveler ufak dilimler şeklinde verilmelidir ki vitamin gereksinimlerikarşılansın. Önemli olan bu meyvelerin dilimlendikten sonra çok uzunsüre bebeğin tüketmesi için beklememesidir. Çünkü dilimlenmiş meyvevitamin özelliğini kısa sürede kaybeder. Böylece besinlerin vücudayararlılığı azalır.
  • 1 yaşına kadar bebekler, bizim tüketebildiğimiz sebze ve meyveleri,tahıl ürünlerini (pilav, makarna, kuru baklagil vb.), et, tavuk, balık gibibesinleri tüketmeye başlarlar. Bu dönemde önemli olan besin seçiciliğiniengellemek ve beslenmesini düzenlemektir.8. aydan sonraki dönemde, bebekler bir öğün yemek yiyerek, diğeröğünleri geçiştirebilirler. Bu nedenle bebeğin beslenmesi sık aralıklarlaiki ana, iki veya üç ara öğün olacak şekilde planlanmalıdır. Ara öğünlerdeverilen besinler vitamin ve mineral açısından zengin besinler, yanimeyve ve sebzeden oluşmalıdır ki bu aylarda bağışıklık sistemleri güçlenebilsin.