La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Dalyan / İztuzu Plajı


Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama mekanı; İztuzu...

Dalyan çevresindeki en güzel manzaralı yürüyüş rotası...

 

Gökbel köyünün yukarısında yer alan radar istasyonu mevkiinden başlıyor. Dalyan’a dokuz km mesafedeki bu tepe, muhteşem bir manzaranın ayaklar altına serildiği bir seyir terası aynı zamanda. Önünüzde beyaz bir palet gibi uzanan iztuzu plajı, kanallarıyla dalyan deltası, köyceğiz gölü ve göle gölgesi düşen sandras dağı, arkanızda ise sarıgerme sahili ve babadağ konumlanmış olacak.

 

Büyüleyici manzaradan ayrılıp iki kilometre aşağıda ki Gökbel köyüne yürüyoruz. Köye varmadan önce soldaki su deposunun yanından başlayan patikaya girin. Bir vadi içindeki kayalar üzerinden devam eden rota, bir süre sonra sülüngür gölüne getirecek sizi. Gölün sol tarafındaki sırta çıkan patikayı izleyin. On dakikalık bir tırmanışın ardından bir geçide ulaşacaksınız. Hayli dik olan bu noktayı geçerken dikkatli olmalısınız. Aşşağıya indikçe çevreniz orman dokusu ile kuşatılacak. Çam ağaçlarının mis gibi kokusu eşliğinde ciğerlerinize oksijen depoladıktan sonra sazlıklar arasındaki dalyan deltası karşılayacak sizi. Bu noktadan bahar aylarında yeşil, yaz aylarında ise sarı renge bürünen sazlıkların arasında süzülen tekneleri seyredebilirsiniz. Sola doğru devam eden sırtı takip ettiğinizde, Akdeniz’i dalyan deltasından bir bir bariyer gibi ayıran sahil şeridine varacaksınız.

 

Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama mekanı olan plajın sol tarafı iztuzu plajı, sağ tarafı ise Dalyan olarak adlandırılıyor. Beş kilometreyi aşan kumsalı yürüyerek iskelede bekleyen teknelere ualaşabilirsiniz. Teknelerden birine atlayıp önce Kaunos antik kentini gezebilir, ardından Dalyan’a dönebilirsiniz. Yaklaşık 3 saat süren bu etkinliği yaz mevsiminin aşırı sıcak aylarında yapmaktan kaçının. Yol boyunca yeterli su bulunduğundan emin olun.


 
Diğer Önerilerimiz