La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

MaNCaR Restaurant Alaçatı...


1

2

3

Binlerce yıllık köklü bir kültüre sahip Ege mutfağı gözünü Michelin Yıldızı’na dikti

 

  • Ege mutfağını evrensel gastronomi standartlarına taşıyarak Michelin Yıldızlı restoranlar arasına girmeyi hedefleyen MaNCaR ilk şubesini Alaçatı’da açtı.
  • Eylül ayında da İzmir’de açılacak olan MaNCaR’ın menüsü, İspanya Bask Bölgesi’nden Michelin Yıldızlı şef Daniel Lopez tarafından hazırlandı.
  • Ege’nin binlerce yıllık yemek kültürü ile “gastronominin merkez üssü” kabul edilen Bask Bölgesi’nin standartlarını buluşturan MaNCaR misafirlerine, gurme lezzetleri keşfetme fırsatı sunuyor.    

 

Genel Energy kurucu ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, çocukluk hayali olan ve bu yıl bitmeden faaliyete geçmesi planlanan Ege Mutfak Sanatları Okulu’nun altyapısını oluşturacak bir gurme restoranı, MaNCaR adıyla Alaçatı’da hizmete açtı. Mehmet Sepil’in İzmirli işadamı Cevat Akgerman ve Hayal Kahveleri, Lacivert, Zarifi ve Osmani'nin kurucusu Fehmi Yaşar ile birlikte açtığı MaNCaR, misafirlerine Michelin Yıldızlı şef Daniel Lopez’in tasarladığı özel bir mutfak sunuyor. Alaçatı’da hizmet veren MaNCaR, Ekim ayından itibaren de İzmir’de açılacak ikinci restoranında konuklarını ağırlamaya devam edecek.

 

Michelin Yıldızlı Daniel Lopez’in gurme yorumuyla MaNCaR

Ege mutfağını evrensel bir standarda taşıyarak, gurme guidelarda yer alan dünya lezzetleri seviyesine ulaştırmak amacıyla yola çıkılan MaNCaR’ın menüsü, İspanya’nın Bask Bölgesi’nden Michelin Yıldızlı şef Daniel Lopez tarafından hazırlandı. Tüm otoriteler tarafından “gastronominin merkez üssü” kabul edilen Bask Bölgesi’nin San Sebastian kentinde kendi restoranı da olan Daniel Lopez, MaNCaR için Ege mutfağını baz alarak özel reçeteli yemekler tasarladı. Daniel Lopez, misafirlerine gurme lezzetleri Alaçatı’da keşfetme fırsatı sunan MaNCaR’ın ekibine de İspanya’da eğitimler veriyor ve İtalyan yardımcısı Fabio Gemignani ise MaNCaR’da sürekli olarak şeflik yapıyor.

 

Daniel Lopez: “MaNCaR için topraktan ve denizden geleni birleştirdim”

Mutfağı, dünyayı anlamanın bir yolu olarak gören Daniel Lopez, farklı lezzetlere yaptığı her yolculuk gibi MaNCaR menüsü için de; yeni pişirme teknikleri, farklı malzemeler ve değişik tatlarla harmanladığı bir mutfak oluşturdu. Böylece iki çok farklı kültürü bir araya getirme fırsatı yakaladığını söyleyen Daniel Lopez; “Topraktan ve denizden geleni birleştirdim, Bask Bölgesinin ve Ege’nin en mükemmel yanlarını alacak bir füzyon oluşturdum. Denize ve her bir yemeğin temelini oluşturacak ana ürünlere yakınlığı, MaNCaR’la işbirliğini kabul etmemdeki ana etken oldu. Sebze bahçelerinin sunduğu çeşitlilik de beni çok etkiledi. Çünkü; bu çeşitlilik, gastronomiye yönelik ortak bir tutkuyu paylaşan insanları bir araya getirmek için belirleyici unsurlardan biridir. Ege yemeklerini zamanla daha iyi anlayarak ve Bask Bölgesi’nin en gelişmiş teknik ve anlayışı ile buluşturacağız. Böylece, her yıl daha fazla Ege olan bir MaNCaR için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

41 şaraplık özel MaNCaR kavı

Toplam 120 kişi kapasiteli bahçesinde yer alan 12 metre uzunluğundaki barı ile de konuklarına yemek dışında da keyifli saatler yaşatmayı vaat eden MaNCaR için, şarap uzmanı Perran Arıbal tarafından özel bir şarap kavı ve profesyonel gözle şaraplara eşleştirilmiş geniş bir peynir menüsü oluşturuldu. Hepsi kör tadımla belirlenen 41 şaraplık MaNCaR kavı, ödüllü Ege şarapları başta olmak üzere her damak tadına ve menüdeki yemeklere uygun seçenekler sunuyor. Şarap sektöründe edindiği 18 yıllık deneyimini MaNCaR kavına aktaran ve tüm ekibe özel bir eğitim veren şarap uzmanı Perran Arıbal ayrıca, dileyen MaNCaR misafirlerine de hangi yemekle hangi şarabın uyumlu olacağı konusunda bilgi veriyor. Arıbal, 25 kırmızı, 12 beyaz ve 4 rose seçeneklerinden oluşan özel MaNCaR kavını, müşterilerin beğenileri doğrultusunda yılda bir kez yenileyecek. 

 

Dekorasyonu ünlü mimarlar Mustafa Toner ve Tolga Balıklı tarafından yapılan MaNCaR, zeytin ağaçlarının gölgesinde ve aromatik bitki bahçesinde yetiştirilen fesleğen, nane, lavanta ve biberiye gibi taze baharat kokuları eşliğinde misafirlerini ağırlıyor. Mekanın ruhuna ve yaşanmışlığına fazla müdahale edilmeden ve Alaçatı’nın dokusuna uygun olarak pişmiş tuğla, çakıl kaplama, masif ahşap ve mermer gibi doğal malzemelerle tasarlanan MaNCaR, konuklarına kalabalıktan uzak, sakin ve huzurlu bir ortamda sıra dışı bir lezzet keşfi yaşatıyor.