La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Kahve...


1

2

Güne başlarken içilen bir fincan kahve, mola verebilmek için bahane ve yudumladıkça keyif veren bir tat...

Kahvenin anayurdu Etiyopya’nın dağlık bölgeleri yüksek tepeleridir. MS 900’lü yıllardan bugüne miras kalan kahvenin ünü tıbbi ilaç olarak kullanılan kahve ağacının çekirdekleri ile Asya kıtasına yayılır. Günümüzde ilaç yapımında kullanılan ve sindirimi kolaylaştıran özelliğinden dolayı gıda sektörünün dışında da kahveden yararlanılır. 1300-1400’lü yıllar arasında yapılan ticaret ile gelişimini tamamlayarak 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun sarayında içilmeye başlanır. 1600’lü yıllarda Venedikli tacirler tarafından İstanbul’dan Venedik’e götürülmüş olan kahve, içecek olarak tüketilmeye başlanmış ve Venedik’te 1645 yılında “Casa del Caffè” adıyla açılan ilk kahvehane ile ününü duyurmuştur.

1672 yılında Paris’te açılan “Gran Caffè” adlı kafe ile de kahve içme kültürü tüm Avrupa’ya yayılır. Kahve, Arapça dilinde Türkçe okunuşuyla “qahva” kelimesinden türemiş bir kelimedir. Türkçe’de “kahve” olarak adlandırılan kelime dünyada coffe, caffè, cafe gibi farklılıklar gösterir. Kahvenin tadı, kahve ağacının yetiştiği toprağa ve iklime bağlı olarak tadını kendi belirler. Beyaz renkte olan kahve ağacı çiçeklerinin solmasıyla kahve meyvesi oluşumu başlar. Kahve meyvesi yeşil renkten kırmızı renge dönen, şekli hafif oval ve içinde kahve tanelerini barındıran bir meyvedir. Kahve meyvesinin içinde 1 veya 2 adet kahve tanesi oluşur ve üretim sürecine geçilir. Tek taneli kahvenin fiyatı daha pahalıdır. Tanınan kahve çeşitleri arasında yer alan arabika, robusta, liberika ve excelsa’nın ticareti yapılır. Marketlerde en çok satılan çeşidi kahve arabika (Caffè Arabica) ve robusta’dır (Caffè Robusta). Arabika kahve çeşidinin aroması diğer kahve çeşitlerine oranla daha yoğundur. Asya, Afrika, Brezilya, Kolombiya, Ekvator ve Peru’da yetiştirilir. Robusta (Caffè Robusta) çeşidinin ise kafeini daha fazladır. Brezilya, Endonezya ve Afrika’da yetiştirilir.

Bir İtalyan klasiği...

İtalya’nın en çok tüketilen kahvelerinden olan espresso toz halinde satın alınıp “Caffettiera moka” ve espresso makinesinde pişirilir. Bu makine, 3 aparatlı olup orta aparat öğütülmüş kahvenin yerleştirildiği yerdir. Burası aynı zamanda filtre görevini de üstlenir. (Kahve makinesinin “Caffeteria moka”nın altında o makine ile kaç porsiyonluk kahve yapılacağı yazar. Örneğin D03, D05 gibi.) Alt aparata su doldurulur. Filtre görevi üstlenen orta aparat yerleştirildikten sonra içine espresso kahvesi dağ şeklinde yerleştirilir.

Üst aparat yerleştirilip çevrilerek sıkıca kapatıldıktan sonra ocakta pişirilir. Kaynama sırasında su, filtredeki kahvenin aromasını ve rengini üst aparata taşır. Böylece “Caffeteria espresso” kahvesi hazırlanır. Hazırladığınız kahveyi sade ya da çırpılmış krem şanti ile tatlandırarak içebilir hatta tiramisu yaparken savoiardi bisküvilerini ıslatmak için kullanabilirsiniz. Farklı kullanım alanlarında bir çeşit içecek-yiyeceğe dönüşen kahve çekirdeği öğütülüp toz haline getirilerek birçok değişik malzeme ile çeşitli tariflerde kullanılabilir.