La Cucina Italiana Anasayfa

A+ A-

Şu (Choux) Hamuru

Sayfalar

Şu (Choux) Hamuru

1. Tencereye 250 ml soğuk su ve 60 gram tereyağı aktarıp ocağa alın. İçine bir tutam tuz serpip orta ateşte ısıtın. Devamlı orta ateşte pişirmeye dikkat edin.

Şu (Choux) Hamuru : Resim 1

1

Şu (Choux) Hamuru : Resim 2

2

Şu (Choux) Hamuru : Resim 3

3

Şu (Choux) Hamuru : Resim 4

4

Şu (Choux) Hamuru : Resim 5

5

Şu (Choux) Hamuru : Resim 6

6

Şu (Choux) Hamuru : Resim 7

7

Şu (Choux) Hamuru : Resim 8

8

Şu (Choux) Hamuru : Resim 9

9

Hazırlama Süresi
20 Dakika
Kalori
Porsiyon basina 165 Kilo kalori
Porsiyon Sayısı
4 Kişiliktir

MALZEMELER

  • Su (Bu tip hamurlarda çok önemli bir rolü vardır.)
  • Un
  • Tereyağı
  • Yumurta
  • Tuz

HAZIRLANIŞI

1. Tencereye 250 ml soğuk su ve 60 gram tereyağı aktarıp ocağa alın. İçine bir tutam tuz serpip orta ateşte ısıtın. Devamlı orta ateşte pişirmeye dikkat edin.

2. Su kaynamadan önce, tereyağını eritmek için tahta kaşıkla (veya silikon spatula) devamlı karıştırın. Tereyağı hamura aroma katıp gevrekleştirecektir.

3. Tenceredeki tereyağı ve su karışımı kaynamadan önce 125 gram unu içine ilave edin. Unu tencereye boşalttığınızda topaklanmaması için karıştırın.

4. Tüm malzemeleri ekledikten sonra orta ateşte, hızlı bir şekilde ve devamlı karıştırın. (Bu yöntem ile hamur toparlanacak ve homojen bir kıvam alacaktır.)

5. Ara vermeden birkaç dakika karıştırmaya devam edin. Tencerenin kenarına ve dibine hamur yapışmaya başlayınca hamurun hazır olduğu anlaşılır.

6. Mermer tezgaha (veya geniş cam kaba) hamuru aktarın. Tahta kaşık ile yayıp ılımaya bırakın. Yüzeyinin kurumaması için devamlı karıştırın.

7. Soğutulmuş hamuru derin bir çelik kaba aktarıp 3 adet yumurta (Yumurtaları çelik kaba teker teker ekleyin.) ilave edin. Karışımı el blender’i ya da mikser ile çırpın.

8. Yumuşak bir hamur için devamlı çırpın. Karışımı duy taktığınız krema sıkma torbasına doldurup şekillendirin. (Tereyağı ve un miktarını artırarak daha yoğun bir hamur elde etmek için 250 ml su, 150 gram tereyağı, 100 gram un, 3 adet yumurta ve tuz; daha kuru, yoğun ve dayanıklı hamur için 250 gram un, 250 gram tereyağı, 250 ml su, 6 adet yumurta ve tuz kullanabilirsiniz.)

Bu tarife yorum yapılmış.